1996-ban a 84/360/EGK irányelvet felváltotta a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről szóló (IPPC) 96/61/EK irányelv, amely az elérhető legjobb technikák (BAT) keretkoncepcióját alkalmazta többek között a levegő, a víz és a talaj szennyezések integrált megelőzésére, szabályozására. A koncepció részét képezi az irányelv 2008-as átdolgozása (2008/1/EK irányelv) és az azt követő irányelvek, többek között az ipari kibocsátásokról szóló 2010/75/EU irányelv, melyet AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2024/1785 IRÁNYELVE „az ipari kibocsátásokról (a környezetszennyezés integrált megelőzése és csökkentése) szóló 2010/75/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv és a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK tanácsi irányelv módosításáról” aktualizált.
Az irányelv hatálya kiterjed az ipari tevékenységekre (és az ipari rendszerekben, például a mezőgazdaságban végzett tevékenységekre), amelyek jelentős környezeti hatással bírnak. Célja az ezekből származó szennyezés integrált megelőzésének és szabályozásának megvalósítása a teljes környezet magas szintű védelme érdekében. Olyan intézkedéseket határoz meg, amelyek a szennyező anyagok kibocsátásának megelőzését, illetve ahol ez nem lehetséges, az említett tevékenységekből származó kibocsátás levegőbe, vízbe vagy talajba történő csökkentését szolgálják, ideértve a hulladékkal kapcsolatos intézkedéseket is.
A 2010/75/EU irányelvre alapuló végrehajtási határozatok az alábbi területeket szabályozzák:
ipar: ásványolaj- és gázfinomítás, vasfém feldolgozóipar, textilipar, vegyiparban használt általános hulladékgáztisztító és -kezelő rendszerek, szerves oldószerekkel történő felületkezelés, nagy mennyiségű szerves vegyi anyagok előállítása, nagytüzelő berendezések, vegyipari ágazatban használt általános szennyvíz-, és hulladékgáz-tisztítási, -kezelési rendszerek, nemvasfém gyártás, fa alapanyagú lemezek gyártás, klóralkáligyártás, nyersbőr és irha cserzés, vas- és acélgyártás, üveggyártás, cement, mész és magnézium-oxid előállítás.
környezetvédelem: hulladékégetés, hulladékkezelés,
élelmiszeripar és mezőgazdaság: élelmiszer-, ital- és tejipar, intenzív baromfi- vagy sertéstenyésztés,
2024/1785 IRÁNYELV többek között előírja:
„(25) A létesítmények környezeti teljesítményének és biztonságának folyamatos javítása érdekében – többek között a hulladékkeletkezés megelőzése, az erőforrás-felhasználás és a víz-újrafelhasználás optimalizálása, valamint a veszélyes anyagok használatával járó kockázatok megelőzése vagy csökkentése révén – a létesítmények üzemeltetőinek ezen irányelvvel és a releváns BAT-következtetésekkel összhangban környezetközpontú irányítási rendszert (a továbbiakban: az EMS) kell létrehoznia és alkalmaznia, és a releváns részeket a nyilvánosság számára elérhetővé kell tennie. Az üzemeltető számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a környezetközpontú irányítási rendszere releváns részeinek nyilvánosságra hozatalát megelőzően kitakarja vagy kihagyja a bizalmas üzleti információkat. Ezt a lehetőséget korlátozó módon kell alkalmazni, figyelembe véve, az adott eset vonatkozásában, a közzététel által szolgált közérdeket. Az EMS-nek ki kell terjednie a veszélyes anyagok használatával járó kockázatok kezelésére, valamint a veszélyes anyagok biztonságosabb alternatívákkal való lehetséges helyettesítésének elemzésére is.
(26) Annak biztosítása érdekében, hogy az EMS összhangban legyen a 2010/75/EU irányelv követelményeivel, az EMS-t az üzemeltetőnek felül kell vizsgálnia, és az üzemeltetővel szerződött külső auditornak kell auditálnia. Az auditornak vagy a 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 14) összhangban akkreditált megfelelőségértékelő szervezetnek kell lennie az ISO 17021 szabvány előírásainak megfelelően, vagy bármely olyan természetes vagy jogi személynek, aki vagy amely az 1221/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 15) 2. cikk (20) bekezdésével összhangban, mint környezetvédelmi hitelesítő engedélyt szerzett.”
„Az EMS-t első alkalommal 2027. július 1-ig kell auditálni, az (EU) 2024/1785 irányelv 3. cikkének (4) bekezdésében említett létesítmények kivételével. Az EMS-t legalább háromévente auditálja a 765/2008/EK rendelettel összhangban akkreditált megfelelőségértékelő szervezet vagy az 1221/2009/EK rendelet 2. cikkének 20. pontjában meghatározottak szerinti, akkreditált vagy engedéllyel rendelkező környezetvédelmi hitelesítő, aki ellenőrzi, hogy az EMS és annak alkalmazása megfelel-e ennek a cikknek.”
AZ EUROCERT KFT A 765/2008/EK RENDELET ALAPJÁN, A 17021 SZABVÁNY SZERINT NEMZETKÖZILEG ELISMERT AKKREDITÁLÁSSAL (NEMZETI AKKREDITÁLÁSI HATÓSÁG – NAH) RENDELKEZIK.
Auditoraink a fenti területeken szakvégzettséggel és hosszú távú gyakorlattal rendelkezik. Cégünk különös figyelmet fordít szakembereink kompetencia fenntartására és fejlesztésére.
A BAT-EMS audit folyamat teljes mértékben megegyezik az akkreditált eljárásunkkal – azzal a különbséggel, hogy itt 3 évente egy audit történik (köztes, évenkénti felügyeleti auditok nem kötelezőek, de ajánlottak).
Honlapunkról letölthető kitöltött infokérő lap (T-01) beküldése esetén szerződést küldünk.
Az audithoz előre bekérjük a vonatkozó dokumentációt, majd előre egyeztetett időben elvégezzük az auditot (ennek időigénye, költsége az auditált terület nagyságától és környezeti kockázatának mértékétől függ).
Az audit célja a követelményeknek való megfelelés igazolása, eleme az objektivitás és titoktartás. Az audit során munkavédelmi és higiéniai (állattenyésztő telepeken nem szükséges a belső „tiszta” terek ellenőrzése) szabályok betartása követelmény.
A BAT-EMS ágazat felelőse:
Oláh Péter
okl. üzemszervező agrármérnök, mérlegképes könyvelő,
MSc. Natural Resources, MSc.Agronomy (The Ohio State University)
ISO 9001, 14001, 45001 vezető auditor,
vállalti ESG szakértő
korábban GE Lighting (General Electric Fényforrás) európai EHS (enviromental, health and safety /környezetvédelmi, foglalkozásegészségügyi és munkabiztonsági/) igazgató.
Utolsó frissítés: 2025-04-06 09:11:13
Copyright © 2018 EUROCERT Kft. | NAH által akkreditált tanúsító!